Nagrodzono laureatów konkursu fotograficznego „Ekonomia społeczna - portret prawdziwy”

Nagrodzono laureatów tegorocznego konkursu fotograficznego organizowanego przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej pod hasłem „Ekonomia społeczna - portret prawdziwy”. Wręczenie nagród odbyło się 11 grudnia br. w galerii sztuki współczesnej Apteka Sztuki w Warszawie.

W uroczystej gali, podczas której zaprezentowano autorów najlepszych prac, wzięło udział kilkadziesiąt osób, w tym: laureaci konkursu, towarzyszący im przedstawiciele środowisk związanych z ekonomią społeczną, przyjaciele nagrodzonych i ich rodziny. Tegoroczna, trzecia już odsłona tego wyjątkowego współzawodnictwa promującego mazowiecką ekonomię społeczną, zgromadziła w tym roku  rekordową ilość uczestników. Członkowie jury mieli więc nie lada orzech do zgryzienia przy ocenie prac i wybieraniu tych najlepiej oddających ducha ekonomii społecznej. Ostatecznie jury zdecydowało o przyznaniu czterech głównych nagród: I, II i III oraz nagrody specjalnej i dodatkowo dziesięciu wyróżnień.

Laureatem I nagrody za pracę pt. „Zawieszeni” została - Martyna Piasta, na  co dzień pracująca jako instruktor w Warsztacie Terapii Zajęciowej „Pozytywni” w Młodocinie Większym. W uzasadnieniu jury do przyznanej nagrody czytamy m.in.: praca ta łączy w sobie prawdę obrazu z artystyczną wrażliwością i fotograficznym, spojrzeniem na otaczający świat, (…) zaskakuje swą wielowymiarowością i głębokością kontestacji”. Laureatem II nagrody za zdjęcie pt. „Pokaże jak to się robi” został Grzegorz Rożek. Bohater jego fotografii - Robert, który jest osobą niewidomą, w sobie znany tylko sposób, potrafi kolorować rysunki. „Praca w malarski sposób pokazuje człowieka, w trakcie przełamywania własnych barier niemożności, a kreatywne wykorzystanie przez autora efektu światłocienia, daje niesłychanie ciekawą, plastyczną wizję człowieka skupionego na pracy, będącą emanacją jego niesamowitych umiejętności”. Laureatem III nagrody za pracę „Pomocna dłoń” został Andrzej Smulewicz, uczestnik Warsztatów Terapii  Zajęciowej w Zakrzewiu. Zdjęcie pokazuje jego przyjaciół, którzy w trakcie wycieczki pomagają sobie wzajemnie, pokonując bariery architektoniczne. Jest to dowód na to, że żadna niepełnosprawność nie jest straszna, jeśli może liczyć na pomoc i wsparcie. W ocenie jury: „praca niesie bardzo pozytywny przekaz, pełen optymizmu i wiary w to, że zagrożenia i niebezpieczeństwa jakie stwarza współczesny świat można skutecznie przełamywać”.

Nagrodą specjalną za pracę pt. „Efekt końcowy” została wyróżniona Justyna Kacperska. Na jej zdjęciu widzimy budki lęgowe dla jerzyków wykonane podczas zajęć w pracowni ogrodniczej, w ramach zlecenia realizowanego przez Warsztaty Terapii Zajęciowej KSNAW w Piasecznie dla gminy Góra Kalwaria. Prezentuje je Paulina, uczestniczka warsztatów oraz jej koledzy z pracowni ogrodniczej. „Duma z wykonanej pracy, która widnieje na ich twarzach jest kwintesencją zbiorowego wysiłku włożonego w realizację celu”.

Wyróżnienia w tegorocznym konkursie otrzymali: Anna Karoń za zdjęcie pt.  „Uskrzydlające wsparcie”, Kamila Kossakowska za pracę pt. „Jesień, zabawa i MY”, Małgorzata Mikołajczyk za fotografię pt. „Czerwony Rower”, Tomasz Niewiadomski, którego jury wyróżniło aż za trzy prace: „Chłopaki z kwiatkami”, Ich pięcioro” oraz „Ola i jej zaczarowane lustereczko”, Łukasz Owczarek za zdjęcie pt. „ Praca z przyjacielem”, Martyna Piasta za pracę „Z domu do domu” oraz Anna Szostek za dwa zdjęcia: „Byle nie do Warszawy” oraz „Piach, pot i śmiech”.

W tym roku nagrodą główną dla laureatów konkursu jest sesja portretowa, którą zrealizuje w profesjonalnym studiu fotograficznym Albert Zawada, fotoreporter znany przede wszystkim z fotograficznych cykli poświęconych tematyce społecznej, obyczajowej i życiu codziennemu. Jego zdjęcia były nagradzane zarówno w konkursach fotografii prasowej (BZ WBK 2006, 2007; Newsreportaż 2007, 2009), jak i w konkursach artystycznych (Henkel Art Award, 2006). Swoje prace publikował w prasie polskiej i zagranicznej (m.in.: „Gazeta Wyborcza”, „Polityka”, „Tygodnik Powszechny”, „Newsweek”, „Przekrój”, „Rzeczpospolita”, „Sukces”, „Twój Styl”, „Playboy”, „Logo”, „Elle”, „Glamour”, „Zwierciadło”, „National Geographic”, „L’Express”, „Liberation”, „Die Zeit”, „New York Times”, „Le Monde”). Były prezentowane m.in. na wystawach sztuki współczesnej (Prague Biennale w Czechach, 2011) oraz w trakcie dużych imprez fotograficznych (m.in. Fotofestiwalu w Łodzi, 2007, w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie, 2008). 

Wyróżnieni laureaci otrzymają także wydawnictwa książkowe poświęcone fotografii ufundowane przez Wydawnictwo „Arkady”.

Tegoroczną galę uświetnił swym występem niewidomy wokalista - Dominik Strzelec z Domu Pomocy Społecznej w Brwinowie. Dominik jako uczeń Szkoły Podstawowej dla Niewidomych w Rabce zaczął śpiewać już w wieku 9 lat.  Kilka lat później wraz z zespołem After Five w Szkole Podstawowej w Laskach brał udział w licznych konkursach i festiwalach. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Zajął m.in. I miejsce podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych „fART” w kategorii „Muzyka”, II miejsce w festiwalach: „Zaczarowana Piosenka” w Krakowie oraz „Integracja malowana dźwiękiem” w Bochni. Występował w Teatrze Muzycznym w Łodzi u boku Krzysztofa Cwynara oraz z takimi gwiazdami jak Krzysztof Cugowski, Kuba Sienkiewicz, Sławek Uniatowski czy Halinka Młynkowa.

Celem tegorocznej edycji konkursu było pokazanie jak jest postrzegana i czym zajmuje się ekonomia społeczna oraz jak pomaga człowiekowi. Jego organizatorom chodziło o zaprezentowanie prawdziwego obrazu ekonomii społecznej, widzianego oczami ludzi, którzy mają z nią do czynienia na co dzień. Zdaniem jury - w dużej mierze - udało się ten cel osiągnąć.

 

 

 

O stronie

Strona przeznaczona jest przede wszystkim dla osób, instytucji i organizacji pozarządowych, zainteresowanych tematyka ekonomii społecznej.

Na stronie znajdują się informacje, dotyczące ekonomii społecznej na  Mazowszu.

Osoba do kontaktu

 • Robert Gajewski
 • Tel.: (22) 622 42 32 wew. 47
 • Faks: (22) 622 47 32
 • e-mail: napisz
 • www: mcps.com.pl

Urząd Marszałkowski woj. mazowieckiego

 • ul. Jagiellońska 26
 • 03-719 Warszawa
 • Tel.: (22) 597 91 00
 • Faks: (22) 597 92 90
 • e-mail: napisz
 • www: mazovia.pl

Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej

 • ul. Nowogrodzka 62A
 • 02-002 Warszawa
 • Tel.: (22) 622 42 32
 • Faks: (22) 622 47 32
 • e-mail: napisz
 • www: mcps.com.pl